We Can Code настанот обедини иницијатори на промени

12096516_10205128997132469_6773337333257137710_n.jpg

Фондацијата Метаморфозис во соработка со Универзитетот на Југо-Источна Европа, на 17 октомври, го организираа настанот We Can Code по повод Европската недела на кодирање Europe Code Week. Настанот се одржа во просториите на Универзитетот на Југо-Источна Европа во Скопје.

We Can Code

we can code.png

Фондацијата Метаморфозис во соработка со Универзитетот на Југо-Источна Европа, на 17 октомври, го организираат настанот We Can Code по повод Европската недела на кодирање Europe Code Week. Настанот ќе се одржи во просториите на Универзитетот на Југо-Источна Европа во Скопје, со почеток од 10:00 часот до 18:00 часот.

Сони Експирија З5 Премиум ќе има 4к екран

soniekspirija35premium-540x320.jpg

Најновиот модел на Сони, Експирија З5 ќе биде првиот смартфон на пазарот со 4к екран.

Google игра паметно против Apple Watch; објави Аndroid Wear апликација за iPhone

1.png

Корисниците кои поседуваат iPhone повеќе нема да мораат да користат Apple Watch доколку сакаат паметен часовник. Новата верзија на Android Wear 1.3 и неколку часовници со овој оперативен систем ќе функционираат и со iPhone.

Oнлајн игра во Кина мора да ги почитува законите од реалниот живот

-2015-03-22-12.30.07-PM.png

Дизајнерот на онлајн игри, Xu Youzhen откри преку неговото Weibo (Веибо) дека кинеските власти побарале растењето на деца во видео играта на неговата компанија да е во рамки на планираното семејство.

Македонска НВО ја разви првата апликација за Aндроид и iOS за борба против говор на омраза

559120_10151030561483876_1290245723_n.png

Фондацијата Метаморфозис од Македонија ја разви првата мобилна апликација – апликација против говорот на омраза, со цел да ги донесе информациите од оваа област до врвовите на прстите на корисниците на мобилните телефони и да им помогне во борбата против оваа грозоморна појава на интернет.

Нова верзија на првата мобилна апликација против говорот на омраза во светот

11034254_655575357887652_4554478788678163757_n.jpg

Фондацијата Метаморфозис објави надградба на првата мобилна апликација против говорот на омраза, чија намена е да ги донесе информациите од оваа област до врвовите на прстите на корисниците на мобилните телефони.

Што е FinFisher, зошто има шпионски сервери во Македонија, и дали треба да се плашиме?

timthumb (2).jpg

ELAMAN GmbH е една од компаниите која стои позади софтверот за шпионирање, FinFisher, софтвер кој се користи од владините агенции за следење на комуникацијата. Тој софтвер, поточно негов сервер е откриен и во Македонија.

Презентација на иновативни технологии во културата

inovativna_tehnologija_za_Kulturata-480x270.jpg

Денес (вторник, 14 октомври), со почеток во 13.00 часот во амфитеатарот на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје ќе се одржи презентација за примена на иновативни технологии во културата, насловена како „КулТИП – култура, технологии, иновации и претприемаштво“.

Се најавуваат нови таблет компјутери, училиштата чекаат санација!

komjuter-za-dete.jpg

И по седум години од најголемата инвестиција во образованието, како што Владата ја нарече контроверзната компјутеризација на училиштата, се уште нема комплетен отчет колку пари се потрошија и што е ефектот од овој проект.

Виртуелната реалност ќе може и да се „допре“

rakavici.jpg

Ракавицата засега е замо прототип, но до крајот на октомври уредот/контролерот ќе се најде на Kickstarter.

Роботот на седмооделенец од Скопје освои златен медал на Олимпијада во Србија

Роботот на седмооделенец од Скопје освои златен медал на Олимпијада во Србија
Матеј Предовиќ, седмооделенец во скопското училиште „Војдан Чернодрински“, се врати од Зрењанин со златна медала. Матеј го освои првото место по роботика на Олимпијадата за технички креации за младите од Југоисточна Европа. Како што вели 11-годишниот Матеј, за Дневник.мк, на Олимпијадата имаше еден куп учесници, над стотина од разни земји како Бугарија, Романија и Црна Гора, кои се натпреваруваа во различни области како кинотека, видеотехника и роботика.

популарни

последни коментари