Мојсовски се враќа на теренот против Татран Прешов

mojsovski-cervar-pres-29.jpg

Македонскиот ракометен шампион Металург новата сезона ја почнува со натпреварот од СЕХА лигата против Татран Прешов во Скопје. По паузата поради повредата добиена токму на дуел од ова натпреварување против Вардар, во тимот се враќа капитенот на Металург Наумче Мојсовски кој пропушти поголем дел од ланската сезона.

Најголем успех за македонскиот автоспорт: Игор Стефановски – нов европски првак во ридски трки!

Автомобил на Игор Стефановски – Иџе

Најдобриот македонски автомобилист Игор Стефановски – Иџе е нов европски првак во ридски трки, откако триумфираше денеска на трката во Швајцарија.

Навивачката група „Лозари“ со ултиматум до кавадаречкиот градоначалник Панов!

Кавадарци: Протест на навивачката група „Лозари“

 Навивачката група „Лозари„ порача: „Да се одземи концесијата за градскиот стадион од Тасев, а градоначалникот Панов има рок до ’Тиквешкиот Гроздобер‘ да го реши проблемот околу кавадаречкиот фудбал.“

Се намалуваат повредите во фудбалот

karas-28999.jpg

Статистика на ФИФА правена на претходново фудбалско првенство вели дека играта имала 40 посто помалку мали и големи повреди во споредба со претходните турнири.

Препознавање измами: Фудбалски „јасновидец“ на Твитер

AF_SS_63-215x300.jpg

Пример поврзан со финалето на Светскиот куп во фудбал покажува дека социјалните мрежи може да послужат како средство за измама на јавноста или на поединци, што може да се спречи со примена на новинарските стандарди кои ја ставаат на прво место потрагата по вистината и проверката на изворите

Лудило во Германија: Светските шампиони славеа со цела нација

germanyhome (1).jpeg

Селекцијата на Германија е светски шампион од Мундијалот во Бразил, а денеска трофејот беше донесен во татковината. Германските фудбалери се возеа во отворен автобус до познатата Бранденбуршка порта и беа поздравени од стотина илјади луѓе. Медиумите во Германија тврдат дека имало пола милион луѓе.

Немири во Буенос Аирес по поразот на Аргентина од Германија во финалето на СП во Бразил

Argentina-WCup_Cham640-685x320.jpg

Петнаесет полицајци се повредени во немирите што избувнаа ноќеска во центарот на Буенос Аирес по поразот на Аргентина од Германија во финалето на Светското фудбалско првенство во Бразил. При инцидентот се уапсени 40 лица.

Славјето на германските фудбалери

Screenshot_39-685x320.jpg

Германија е светски шампион во фудбал, откако во финалето на Светското првенство во Бразил ја победи селекцијата на Аргентина со 1:0 по продолженија.

Германија е светски првак во фудбал

0,,17783605_303,00.jpg

Германската репрезентација е победник на Светското првенство во фудбал во Бразил. Тимот на тренерот Јоахим Лев во финалeто ја победи Аргентина со 1:0.

СП 2014: Според Сабеља одморните Германци имаат предност во финалето

germanijaSP4-t.jpg

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

Соло Искачување на Елбрус 5642м и спуштање со скии во телемарк стил

ine-elbrus -kolaz 1.jpg

Елбрус е вулкански врв лоциран на Кавкаскиот масив на територија на Русија. Со висина од 5642м, се зема како највисок врв на Европскиот континент.

СП 2014: Аргентина преку пенали до финалето

argentinaFinale2.jpg

Аргентина е вториот финалист на Светското фудбалско првенство, откако синоќа по изведувањето на пеналите ја совлада Холандија со 4:2. Во основните 90 и продолженијата од 30 минути резултатот беше нерешен 0:0.

популарни

последни коментари