Лидерите ликуваат, камповите заминуваат, бомбите стивнуваат, аналитичарите предупредуваат

0,,18584600_303,00.jpg

Договорот не е повод за еуфорија, туку основа за дејствување, велат аналитичарите во своите првични оценки за постигнатиот договор меѓу лидерската четворка

Собранието – изгубено и во кризата и во медиумското игнорирање

Sobranie-Veljanovski-0987-098.png

Фактот што кај медиумите нема никаов интерес за работата на Собранието и тоа во време на тешка политичка криза, само ја покажува неговата моментална бесцелност. А, кога највисокиот законодавен и претставнички орган во една земја не е предмет на интерес во јавноста, тогаш нешто сигурно не е во ред со демократијата во таа земја.

„Оф-шор“ медиуми за отстрел на неистомисленици

0,,18001408_303,00.jpg

Низ етерот во Македонија масовно се шири говор на омраза, новинарите и критичарите на власта сѐ почесто се на удар не само вербално, туку и физички. Говорот на омраза доаѓа директно од врвот на власта, велат новинарите

„Бомба“ на Заев: Груевски лаже дека не се пазарел за името!

zaev-6.png

„Дојде време јавноста да ја дознае вистината за виртуелниот патриотизам кој ни одзеде девет години. Груевски се пазарел, и тоа како се пазарел со уставното име на Република Македонија“, рече на прес-конференцијата за 33. „бомба“ претседателот на СДСМ и лидер на опозицијата, Зоран Заев.

Со Твитер и Фејсбук против медиумската блокада

0,,18435994_303,00.jpg

Илјадници млади секојдневно протестираат и бараат оставка на владата. Во тоа не ги спречува ниту медиумската блокада во Македонија. Тие најдоа сојузник во социјалните мрежи

Каде оди Македонија: Злоба и крвнички говор во медиумите!?

Final-plotna-003-003-final-001.png

На денот на полициската акција во Куманово, на македонскиот информативен интернет видовме се и сешто: од измислени преселби и барања „предавници“ да завршеле во затвор, па се до повици полицијата да појде кај некого и – да го убие.

Иванов откри дека државата знаела за терористичката група од почетокот на 2015?!

timthumb.jpg

Интегрално ви го пренесуваме обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов, по оддржаната седница на Советот за безбедност: „Почитувани граѓани на Република Македонија, На почетокот би сакал во мое лично име и во името на граѓаните на Република Македонија, да изразам длабоко сочувство до семејствата на загинатите припадници на полицијата. Жарко Кузмановски, Ненад Серафимовски, Сашо Самојловски, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Исамедин Османи, Горан Стојменовиќ и Љубиша Аранѓеловиќ го дадоа животот за Република Македонија. Слава им.

Мирно заврши и денешниот протест против полициската бруталност во Скопје

11198398_860959187309275_1391399932_n.jpg

Мирно и без насилство завршија денешните протести против полициската бруталност во Скопје. Демонстраните полека почнаа да се повлекуваат од пред Собранието на Република Македонија каде завршија по денешната рута од Владата, преку Јавното обвинителство.

Кој ќе ни каже нас фала?

filip-jovanovski-540x435.jpg

Кој ќе ни каже нас фала за сите саати поминати на улици изминатите 5-6 години, сите испишани транспаренти,, сите пропуштени продолжени викенди, сите конфликти со блиски пријатели убедувајќи ги колку е важно да се излезе на улица. Сите разочарувања од етикетите кои ги добиваме/вме?

Како полициска местенка, „аџиевци“ ја претвораат во лустрациски материјал!

Јадранка Костова

Јадранка Костова: „Зарем не е веќе кристално јасно колку Фокус е систематски третиран од фамилијата на власт! Не ги задоволи смртта на Никола Младенов и згаснувањето на дневен Фокус. Продолжија да нѐ гонат пред нивните судови и судии. И тоа не им ги насити ниските страсти, веројатно затоа што ја преживеавме казната … и еве ја смислија лустрацискава комедија.“

Политичката криза ја загрози препораката за ЕУ

1034.jpg

Европската комисија го замрзна претпристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а сѐ поголем број европски и домашни претставици сметаат дека во прашање е и препораката за почеток на преговори со Европската унија, па дури и кандидатскиот статус.

Груевски, всушност, го поддржува Заев во објавувањето на снимките!

gruevski-zaev.jpg

„Кодош е ако нешто, за убава работа ја напраи лоша. Не е кодош ако некои праат група лоши работи – овој да ќути. Значи тоа не е кодош. Треба да каже. Тоа е принципиелно, да се каже“. Ова, според премиерот Никола Груевски, е дефиниција за кодош која тој ѝ ја кажува на пратеничката Силвана Бонева во еден од разговорите што вчера ги презентираше опозицијата.

популарни

последни коментари