Јодот како превенција за рак на дојка

jod1-540x320.jpg

Бројот на луѓе во светот, на кои им е дијагностициран рак, се зголемил во 2012 година на 14 милиони, а се предвидува бројот на заболените до 2025 година да надмине 20 милиони со тенденција за натамошен раст, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО).

Три најсилни природни антибиотици за кои не ви треба рецепт

lukz-540x320.jpg

Плодовите од природата од памтивек се користеле за чување на здравјето и лечење на разни болести, а многу лекови на модерната медицина се темелат токму на корените, лисјата, цветовите, плодовите и минералите кои се во природата.

Како да го спречите задржувањето на вода во телото

zena stomak.jpg
Доколку се чувствувате подуено, големи се шансите да имате проблем со насобирање течности во организмот.

Во што грешиме кога се обидуваме да ослабнеме?

dijeta-shutterstock-170892740.jpg

Доколку сакате да ја постигнете, но и да ја задржите посакуваната тежина и линија, време е да го промените животниот стил.

Бебиња умираат поради бирократски пречки

bebe-naslovna-690x360.jpeg

Во последниве 19 години во Македонија умреле околу 7 илјади бебиња -доенчиња, што ја позиционира земјава високо на мапата на земји според смртноста на бебињата. Дел од бебињата родени со аномалии починале во периодот додека се завршувале административно-бирократските процедури за нивно лекување или оперирање во странство. Од 2010 до 2015 година во странство биле испратени на лекување 228 бебиња. За лекување на овие бебиња биле исплатени 10 милиони евра, покажа истражувањето на СКООП. –Да дојдевте само два часа подоцна, ќе немаше спас за вашето бебе- му рекле бугарските лекари на Петар, еден од родителите кои проговорија за голготата низ која поминуваат бебињата што се упатуваат на лекување во странство

Нешто за аутизамот!

03.jpg

Аутизам е нарушување на невролошкиот развој, кое се одликува со намалена способност за социјализација и комуникација и со ограничено и повторливо однесување. Сите овие знаци се манифестираат пред три годишна возраст. Аутизмот делува на процесирањето информации во мозокот, со тоа што го менува начинот на којшто невроните и нивните синапси се поврзуваат и организираат. Како ..."

Драстично расте бројот на деца со аутизам во Македонија, причината непозната

3D66CCBD6B375B4AB7D58344747D7F11.jpg

Вистинската причина за појавата на аутизмот и натаму останува непозната. Има генски и имунолошки причини, но има и теории според кои и средината за живеење, односно околината влијае на појавата на ова растројство, но правата причина за болеста с` уште не е откриена, вели д-р Татјана Зорчец

Не се знае каде завршиле парите наменети за превенција на рак на дојка

tabela za rak na dojka.jpg

Во Македонија не се спроведува скрининг на рак на дојка иако се издвојуваат средства за оваа намена. Министерството за здравство и Владата трошеле средства од буџетот на Програмата без притоа да има логична поткрепа и објаснување за што се потрошени овие средства кога во овој период не е спроведен планираниот скрининг, тврдат за НОВА од Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените ЕСЕ.

Како да направите темелна проверка на телото?

448656_3-450x401.png

Грижата за здравјето подразбира темелна проверка на телото барем eднаш на секои шест месеци. Надворешните симптоми, односно малите и навидум безначајни промени на телото можат многу да откријат. После туширање е вистински момент да го проанализирате вашето тело!

Светлечки предупредувачки пораки на јавните чешми

d18d1528ee4c2188221135de26d79754_XL.jpg

Водата не е безбедна за употреба и не одговара на стандардите за квалитет според последната анализа на Институтот за јавно здравје на РМ направена во октомври годинава.

Исповед: Девет дена молев за абортус зошто плодот ќе експлодираше во мене!

3624207669_86de17e161_o.jpg

Патешествие на скопјанка која во седмиот месец итно морала да ја прекине бременоста. Процедурите, согласно законските измени, траеле опасни девет дена.

Зошто се користат омега 3 масните киселини?

salmon+oil+capsules+omega+3-620x330-450x239.jpg

Омега 3 масните киселини се есенцијални масни киселини. Есенцијални значи дека телото не може да ги синтетизира, туку мора да се внесат со храната. Омега 3 масните киселини се наоѓаат во мрсната морска риба, како лосос, туна, сардини, харинга, скуша, бакалар. Нутриционистите препорачуваат земање на риба барем 3 пати неделно, особено масни морски риби богати со овие киселини.

популарни

последни коментари