Популарни

22023863005_3ffdb9dcdb_o-550x367.jpg

Закон за заштита на приватноста: Кога Уставот ќе стане „тоалетна хартија“

Медиумите можеа, а не поставија поголем број прашања во врска со донесувањето на Законот за заштита на приватноста.

remote-control-932273_1280-550x367.jpg

Обврски на медиумите според новите измени во Изборниот законик

Во пакетот измени на Изборниот законик, кои политичките лидери ги договорија со Договорот од Пржино, добар дел од ...

memeti-627x320.jpg

Мемети: МРТ незаконски наплаќа радиодифузна такса и не им ги враќа парите на граѓаните

Македонската радио телевизија незаконски им наплаќа радиодифузна такса на голем број граѓани што немаат обврска да ...

3082476355_53e6305c05_b-550x367.jpg

Законска рамка на правото на заштита на изворот на информации

До каде оди правото на новинарите да не го откријат својот извор на информации и во кои инстанци мораат да го сторат ...

последни коментари

Собранието – изгубено и во кризата и во медиумското игнорирање

Sobranie-Veljanovski-0987-098.png

Фактот што кај медиумите нема никаов интерес за работата на Собранието и тоа во време на тешка политичка криза, само ја покажува неговата моментална бесцелност. А, кога највисокиот законодавен и претставнички орган во една земја не е предмет на интерес во јавноста, тогаш нешто сигурно не е во ред со демократијата во таа земја.

Придонесите ги излудеа хонорарците

16081013995_3d829c44cc_k.jpg

Од почетокот на годината до сега не е завршен ниту еден циклус на наплата на придонеси за здравствено и пензиско осигурување. Со најновите измени на законите се воведоа повеќе проблеми отколку решенија.

Јодот како превенција за рак на дојка

jod1-540x320.jpg

Бројот на луѓе во светот, на кои им е дијагностициран рак, се зголемил во 2012 година на 14 милиони, а се предвидува бројот на заболените до 2025 година да надмине 20 милиони со тенденција за натамошен раст, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО).

Лоши сте по математика? Обвинете ја својата мајка

matematika1-540x320.jpgАко сте меѓу тие кои од секогаш се мачеле со бројките, сега за тоа можете да ја обвините својата мајка.

Отворена изложбата „Деветтата димензија” на македонскиот стрип

St1.jpg

Изложбата „Деветтата димензија“ што ја претставува македонската стрип-сцена е отворена во холот и со поддршка на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски”.

 

Мојсовски се враќа на теренот против Татран Прешов

mojsovski-cervar-pres-29.jpg

Македонскиот ракометен шампион Металург новата сезона ја почнува со натпреварот од СЕХА лигата против Татран Прешов во Скопје. По паузата поради повредата добиена токму на дуел од ова натпреварување против Вардар, во тимот се враќа капитенот на Металург Наумче Мојсовски кој пропушти поголем дел од ланската сезона.

Телефонските говорници во Република Српска ќе станат банкомати

jpg.Пошти на Република Српска ја разгледува можноста телефонските говорници што се самостојни, затворени и со квалитетна конструкција, да се искористат за друга намена, бидејќи се помалку се употребуваат, пишува порталот ekapija.com.